Ma 2021. április 15., csütörtök Tas, Anasztázia napja van.

Egészséges életmódra nevelés területei, megvalósítása

Az óvodai nevelés egyik legfontosabb feladata az óvodás korú gyermek testi és lelki szükségleteinek kielégítése, fejlődésének elősegítése. Ennek keretében:

• a gyermek gondozása, testi szükségleteinek, mozgásigényének kielégítése,
  • a harmonikus, összerendezett mozgásfejlődés elősegítése,
  • a gyermek egészségének védelme, baleset-megelőzés
  • a testápolás, az egészségmegőrzés szokásainak alakítása
  • egészséges környezet biztosítása
  • prevenció, korrekció (pl. gyógytorna)

Gondozás:
A gondozás két fő feladata:
1. Az egészséges környezet biztosítása (óvoda helyiségei, udvara)

• jól megválasztott napirend, mely elegendő teret és időt biztosít a tevékenységekre
  • helyes életritmus kialakítása
  • táplálkozás, étkezés (napi 3x) megfelelő összetételre való figyelés
  • minden délelőtt gyümölcsöt kapnak a gyerekek, heti 2x gyümölcs az uzsonna
  • az étkezések között min. 3 óra telik el
  • testápolás, öltözködés, szokások kialakítása
  • mozgás
  • pihenés, alvás

2. Betegségek, az egészség kisebb eltéréseinek megelőzése, korrekciója. Az egészséges életmód szokásainak megalapozása, alakítása, továbbfejlesztése. A szülők tájékoztatása, közös együttműködés kialakítása az óvodai szokásrendszer alapján. Speciális szakemberek bevonása (orvos, pszichológus, gyógytornász).

Mozgás:
A testnevelés az óvodai nevelés folyamatában a gyermekek egészséges testi- és mozgásfejlesztése útján szolgálja személyiségük fejlődését. Az óvónő feladata a megfelelő mozgás-feltételek megteremtése, amelyek elősegítik a biológiai fejlődést, növelik a szervezet teherbíró, ellenálló és alkalmazkodó képességét. Fontos a jó levegőjű, tiszta környezet biztosítása.
A különböző mozgások elsajátításának folyamatát az óvónő a gyermekek mozgástapasztalatára, játékos kedvére építi, szem előtt tartva, hogy a testnevelés legértékesebb anyaga a mozgásos játék. Lehetőséget ad arra is, hogy ki-ki képességei szerint hajtsa végre a gyakorlatokat. A testnevelési feladatok teljesítésére felhasználja még a mindennapos testnevelést is. (kocogás, futás, fogójátékok, játékos gimnasztika) Az eltérő korosztályoknál más és más követelmény alapján állítja össze a feladatokat. A mozgás megszerettetésében együttműködik a családdal (közös kirándulások, szánkózások) A mozgáshoz fontos a megfelelő öltözék biztosítása, a gyerekek rászoktatása arra, hogy a mozgáshoz kevés ruhát, megfelelő cipőt viseljenek. Nagyon fontos a szabad levegőn való, kötetlen mozgás, ahol a gyermek saját indíttatásból, erejéhez mérten mozoghat. Minél több időt kell biztosítani az udvari játékra. Rossz idő esetén sétával, a betonos udvaron történő játékkal ill. szellőztetéssel biztosítja a friss levegőt a gyerekek számára. A néphagyományok ápolásához szorosan kapcsolódva az óvónő megismerteti a helyi népi mozgásos és versenyjátékokat a gyermekekkel. Prevenció keretében mezítlábas torna is helyet kap a napirendben, erre azért van szükség, mert viszonylag sok a lúdtalpas kisgyerek az óvodában.

A testileg egészségesen fejlődő gyermek 6-7 éves korára eljut az első alakváltozásra. (testarányok, fogváltás, teherbírás, összerendezett mozgás, finommotorika) Mozgását, viselkedését, testi szükségletei kielégítését szándékosan irányítani képes. Önállóan végzi a testápolást, önkiszolgálást, étkezést, öltözködést. Rendben tartja környezetét, játékait, saját személyes dolgait.

Baleset-megelőzés:
2006 nyarán elkészült az udvaron az ütéscsillapító felület, a kisház, hinták, csúszda alatt. Az udvar befüvesítése is sikeres volt. A csoportokban a radiátor előtt védőkorlát van, nincsenek balesetveszélyes eszközök, anyagok a gyerekek környezetében. A mosdókban a felső, magas szekrényekben elzárva tároljuk a takarítószereket, vegyi anyagokat.
EU-KONFORM Elsősegély Felszerelést kapott az óvoda, amely a vezető irodában található, adott esetben könnyen hozzáférhető. 7 fő kapott tanúsítványt a csomag használatához. Az óvoda szoros kapcsolatban áll a gyermekorvossal, telefonon bármikor elérhető.
A gyerekeket is tanítani kell önmaguk és egymás testi épségének megóvására, ezt nap mint nap elmondják az óvónők, a csoportnaplóban is külön tervezik.

Lelki egészség:
Az óvónő feladatai:

• pszichés klíma biztosítása
  • érzelmi biztonság, tevékenységszükséglet kielégítése
  • rugalmas napirend biztosítása
  • derűs légkör folyamatos biztosítása
  • differenciált bánásmód
  • a másság elfogadtatása
  • kapcsolatok pozitív érzelmi töltése

A lelkileg egészséges gyermek nyitottá válik a világra, elfogadja a másságot, alkalmazkodik a különböző helyzetekhez. Társaihoz türelmes, megértő, szívesen segít a társainak, óvónőnek.  Szeretettel fordul társai felé, vannak barátai, kapcsolatai kiegyensúlyozottak, elutasítja a durvaságot.

Legfrissebb hírek, rendezvények
Rendezvények